اخبار یادداشت ها رویدادها پیشخوان بانک داده ها درباره ما English
مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران

گزارش عفو بین الملل در مورد کشتار هزاره ها توسط طالبان

گزارش عفو بین الملل در مورد کشتار هزاره ها توسط طالبان

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی اعلام نمود که بر أساس گواهی شهود شبه نظامیان گروه طالبان پس از به دست گرفتن کنترل استان غزنی در ماه گذشته میلادی،چهارم تا ششم جولای، نه تن از مردان اقلیت هزاره افغانستان را در مالستان غزنی به قتل رساندند.

هزاره‌ها که اکثرشان شیعه هستند، سومین گروه قومی بزرگ کشور افغانستان را تشکیل می‌دهند. بر أساس گزارش عفو بین الملل، در سوم جولای، در ولایت غزنی درگیری میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان شدت گرفت که منجر به فرار غیرنظامیان به سمت کوهستان شد. با کاهش درگیری ها در حالیکه مردم هزاره برای جمع‌آوری لوازم مورد نیاز خود به خانه‌هایشان برمی‌گشتند با کمین طالبان مواجه شدند که اقدام به غارت خانه ها نیز کرده بود. 

دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل، اگنس کالامارد، این کشتار را یادآور سابقه طالبان و نشانه‌ای هولناک از آنچه که حکومت طالبان ممکن است به همراه داشته باشد قلمداد کرده است. در این راستا، سازمان عفو بین‌الملل از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد که با تصویب قطعنامه‌ای، از طالبان بخواهد که به قوانین بین‌الملل حقوق بشر احترام بگذارند. همچنین، این سازمان از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست کرده است که یک مکانیزم تحقیقاتی برای مستندسازی، جمع آوری و حفظ شواهد جنایات جاری و نقض حقوق بشر، راه اندازی کند.

 

 

Share
ارسال نظر (0)
ایمیل:
حاصل جمع 6+5
آخرین مطالب
           
Copyright 2014 - www.icicl.org