اخبار یادداشت ها رویدادها پیشخوان بانک داده ها درباره ما English
مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران
1394/07/20 -

آفریقای جنوبی در مسیر خروج از دیوان کیفری بین المللی

آفریقای جنوبی در مسیر خروج از دیوان کیفری بین المللی

آفریقای جنوبی برای خروج از دیوان کیفری بین المللی برنامه ریزی می کند. این خبری است که معاون یکی از وزیران دولت آفریقای جنوبی اعلام نموده است. این اقدام واکنشی خواهد بود به انتقادات شدیدی که دولت آفریقای جنوبی پس از عدم اجرای دستور ممنوع الخروجی رییس جمهور سودان به هنگام بازدید وی از این کشور با آن ها مواجه شده است. 

کنگره ملی آفریقا که حزب حاکم در آفریقای جنوبی است از طرفداران خروج آفریقای جنوبی از عضویت دیوان می باشد. متعاقب عدم اجرای حکم جلب عمر البشیر از سوی آفریقای جنوبی، دیوان برای بررسی نافرمانی این کشور عضو از دولت آفریقای جنوبی درخواست ارایه توضیحات نموده بود. دولت آفریقای جنوبی نیز برای ارایه توضیحات مهلت خواسته بود که مورد موافقت واقع شد. اکنون مساله خروج از عضویت دیوان از سوی حزب حاکم آفریقای جنوبی به عنوان گزینه پیشنهادی برای پاسخ دهی به دیوان انتخاب شده است.

آفریقای جنوبی در گذشته از حامیان اصلی دیوان کیفری بین المللی بوده است و سابقه ای دراز در پرداختن به موضوعات حقوق کیفری بین المللی داشته است. به هنگام سفر عمر البشیر به آفریقای جنوبی برای شرکت در اجلاسیه سران آفریقا، دادگاه عالی این کشور نیز حکم به ممنوع الخروجی عمر البشیر داد که البته با عدم اجرا از سوی مقامات دولتی مواجه شد. اقدامی که هم نظام قضایی آفریقای جنوبی را به واکنش واداشت و هم دیوان کیفری بین المللی را.

Share
ارسال نظر (3)
نظرات بازدیدکنندگان
دکتر شهرام آکویی محصل - 1394/07/21
بنظر من اقدام دولت (قوه مجریه) افریقای جنوبی در عدم دسنگیری و تحویل عمرالبشیر میتواند از زاویه حقوق دیپلماتیک قابل دفاع باشد .حد اقل تعارض آن را با مقررات مرتبط با دیوان کیفری به چالش کشیده و میتواند این مهم را القا نماید که در برخی موارد باید برای مصونیت سیاسی نیز محلی از اعراب قایل شد.البته این امر محتاج تحقیق بیشتری است.

دکتر علیزادکان - 1394/07/22
بله، من هم با نظر دکتر آکویی محصل موافقم. باید این کشور بجای خروج از دیوان بفکر توجیه این اقدام خود بدلیل محظورات دیپلماتیک باشدّ

دکتر علیزادکان - 1394/07/22
در راستای نظر دکتر آکویی محصل و دیگر دوستان بنظر من هم دولت افریقای جنوبی بعوض خروج از دیوان شایسته است این اقدام خود را از زاویه عرف و حقوق دیپلماتیک تشریح نماید.
ارسال نظر
ایمیل:
حاصل جمع 7+0
آخرین مطالب
           
Copyright 2014 - www.icicl.org