RSS  English  تماس با ما  Facebook  Twitter 
   1396/09/04 - فراخوان برای مشارکت قربانیان افغانی در نظر سنجی دیوان کیفری بین المللی
فراخوان برای مشارکت قربانیان افغانی در نظر سنجی دیوان کیفری بین المللی

 در 29 آبان ماه (ماه عقرب) سال جاری، دادستان «دیوان کیفری بین المللی» مستقر در لاهه هلند از دادرسان شعبه سوم پیش-دادرسی درخواست نمود تا جهت آغاز تحقیقات کامل نسبت به «جرایم جنگی» و «جرایم علیه بشریت» واقع شده در ارتباط با مخاصمه مسلحانه غیر بین المللی آغاز شده در جمهوری اسلامی افغانستان از سال 2003 میلادی مجوز لازم را ارایه کنند. 

برابر نظام حقوقی دیوان کیفری بین المللی، دادرسان شعبه پیش-دادرسی در بررسی درخواست دادستان و تصمیم گیری نسبت به اعطای مجوز به وی جهت آغاز تحقیقات، به نظرات و ملاحظات قربانیان جرایم واقع شده در افغانستان می بایست توجه نموده و آن ها را در نظر بگیرند. 

برای تسهیل اعلام نظرات، «واحد مشارکت و جبران خسارت قربانیان» که زیر مجموعه دبیرخانه دیوان می باشد، برای نخستین بار فرم هایی را اماده نموده است که قربانیان می توانند پس از پرکردن ان ها را از طریق پست یا ایمیل به سمع و نظر دادرسان دیوان برسانند. امکان پرکردن فرم های انلاین نیز وجود دارد. 

در این فرم ها که به سه زبان انگلیسی، دری و پشتو در دسترس می باشد سوالاتی از هویت قربانیان، زمان و مکان جرایم واقع شده و اثر آن بر قربانی می بایست پاسخ داده شود. همچنین، در این فرم ها قربانیان با پاسخ به این سوال که ایا موافق با انجام تحقیقات و مداخله دیوان در وضعیت افغانستان می باشند یا خیر، می توانند ادله و نظرات خود را در باره لزوم یا عدم لزوم مداخله دیوان ابراز دارند. 

قضات دیوان در بررسی درخواست دادستان ملزم هستند ملاحظات و نظرات قربانیان را مورد لحاظ قرار بدهند تا تصمیم بگیرند ایا مداخله دیوان در افغانستان به نفع قربانیان و عدالت می باشد یا خیر.

تمام قربانیان جرایم واقع شده در افغانستان (یعنی قربانیان جرایم ارتکاب یافته از سوی نیروهای طالبان یا شبکه حقانی و دیگر گروه های شبه نظامی مخالف دولت و یا قربانیان جرایم نیروهای امریکایی و همچنین زندانیان مورد بدرفتاری واقع شده در افغانستان) به صورت انفرادی و یا گروهی می توانند از طریق تکمیل فرم مذکور نظرات خود را به سمع و نظر دیوان برسانند. پرکردن این فرم ها به زبان فارسی و پشتو نیز ممکن و مجاز است، لیکن توصیه دیوان پرکردن فرم ها به زبان انگلیسی می باشد.  با عنایت به  انکه پرکردن دقیق و صحیح فرم ها، چه به فارسی و چه انگلیسی، نیازمند اشنایی با دیوان و قلمروی صلاحیتی ان می باشد که خود دانشی تخصصی است، مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران که به عنوان یک سازمان مردم نهاد در لاهه هلند ثبت شده و مشغول به فعالیت می باشد این امادگی را دارد که قربانیانی که مایل به مطلع کردن دیوان از نظر خود می باشند را در پرکردن این فرم ها و تحویل ان ها به صورت رایگان یاری نماید.

لذا از تمام افرادی که خود را قربانی جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت واقع شده در قلمروی افغانستان می دانند درخواست می شود که از طریق ایمیل ذیل با مرکز تماس گرفته تا مشورت ها و کمک های لازم در این راستا را دریافت دارند. در این مشورت ها علاوه بر تبیین قلمرو و حدود صلاحیتی دیوان و اشنا سازی قربانیان با امکانات و اختیارات دیوان کیفری بین المللی و جرایمی که از سوی دیوان در وضعیت افغانستان مورد تحقیق واقع خواهد شد در ارتباط با حقوق قربانیان در دیوان نیز اطلاعات لازم داده می شود. 

لازم به ذکر است تنها تا 11 بهمن ماه سال جاری شمسی فرصت تکمیل فرم ها می باشد.

 ایمیل جهت تماس با مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران

info@icicl.org

Share
ارسال نظر (2)
نظرات بازدیدکنندگان
{بدون نام} - 1396/09/08
سلام، فرم ها و اطلاعات تکمیلیم مربوط به این طرح را از کجا می توانیم استخراج کنیم؟

{بدون نام} - 1396/09/12
سلام آیا غیر ازقربانیان افراد دیگری که از جنایات جنگی و جرایم علیه بشریت آگاهی دارد نیز می تواند فرم را پرکند یاخیر؟
ایمیل:
4+0=
تقویم رویدادها