اخبار یادداشت ها رویدادها پیشخوان بانک داده ها درباره ما English
مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران
1394/07/30 -

ایده تاسیس یک دادگاه کیفری بین المللی برای تروریسم

ایده تاسیس یک دادگاه کیفری بین المللی برای تروریسم

وزیر امورخارجه اسپانیا در یک کنفرانس خبری اعلام نمود که نماینده این کشور در سازمان ملل متحد به زودی درخواست تشکیل یک نشست جهت بررسی موضوع تاسیس یک دادگاه ویژه کیفری بین المللی برای رسیدگی به تروریسم را مطرح خواهد نمود. آقای مارگالو اعلام نمود که در این درخواست نماینده کشور رومانی نیز همراهی خواهد کرد.

این ایده از آن رو مطرح شده است که دیوان کیفری بین المللی فاقد صلاحیت نسبت به کشورهایی است که اقدامات تروریستی در آن ها به صورت گسترده صورت می پذیرد. به گفته وزیر امور خارجه اسپانیا «یک دادگاه ویژه کیفری بین المللی به مکان خواهد رسید که دادگاه لاهه و حتی محاکم ملی قادر به دسترسی به آن ها نمی باشند. به این ترتیب می توان پایانی بر بی کیفری قرار داد».

اسپانیا که یکی از اعضای غیر دایم شورای امنیت ملل متحد می باشد در حال حاضر ریاست دوره ای این شورا را برعهده دارد. در همین ایام در یکی از جلسات غیر علنی شورای امنیت، تعدادی از قربانیان تروریسم تجربیات خود را با اعضای شورا در میان نهادند. به گفته وزیر امور خارجه اسپانیا تا به امروز دولت ها درباره تروریسم بسیار سخن گفته اند لیکن به ندرت از قربانیان تروریسم شنیده اند. تشکیل این دادگاه می تواند فرصتی در اختیار آن ها بگذارد برای شنیده شدن نزد جامعه جهانی.

مارگالو در پایان افزود که اسپانیا سنگ نخست را بنا نهاده است تا همه ما در سازمان ملل به عنوان جامعه جهانی بتوانیم آن را بسازیم و تکمیل نماییم.  

لازم به ذکر است صلاحیت دیوان کیفری بین المللی محدود به رسیدگی به چهار جرم نسل کشی، جرایم جنگی، جرایم علیه بشریت و جرم تجاوز نظامی می باشد. ایده افزودن جرم تروریسم به دامنه صلاحیتی دیوان در هنگام تاسیس این دیوان مورد اقبال اکثریت دولت ها واقع نشد. 

Share
ارسال نظر (2)
نظرات بازدیدکنندگان
Melody Kh. Moghadam - 1394/08/01
Good Idea

محمد بهروزیه - 1394/08/04
جناب ذاکر حسین درود بر شما امروز در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد در خدمت دکتر آزمایش بودیم ناهار با اعضا هیات علمی سایت شما را به استادان معرفی فرمودند
ارسال نظر
ایمیل:
حاصل جمع 0+4
آخرین مطالب
           
Copyright 2014 - www.icicl.org